Fondan

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šta je fondan? Kako se pravi i za šta se koristi?

Fondan je postao neizostavni deo dekoracije torti i kolača, pružajući beskrajne mogućnosti za kreativno izražavanje. 

U ovom tekstu saznaćete sve o fondanu – od toga kako se koristi, preko saveta za rad, pa do ideja kako da napravite savršenu tortu koja će ostaviti sve bez daha.

Šta je fondan i zašto je popularan?

Fondan je mekana, elastična smesa koja se koristi za prekrivanje torti, pravljenje ukrasa i detaljnu dekoraciju. 

Njegova osnovna prednost je mogućnost oblikovanja u različite forme i lakoća rada, što ga čini omiljenim izborom za profesionalce, ali i amatere. 

Ako ste zainteresovani za popularne prodavce slatkog, kao što je Slatkoteka torte za rođendan koje oni nude imaju savršeno glatku i preciznu dekoraciju – to je upravo moć fondana.

Etimologija reči fondan

Reč fondan potiče iz francuskog jezika, gde “fondant” znači “topiv” ili “koji se topi”. Ovo ime savršeno opisuje teksturu i karakteristike fondana, jer se lako oblikuje i topi u ustima. 

Sama reč je izvedena iz glagola fondre, što znači “istopiti” ili “otopiti”, naglašavajući njegovu glatku i kremastu konzistenciju. 

Ova jezička povezanost ukazuje na njegovu prvobitnu namenu – pravljenje glatkih, luksuznih prekrivača za torte i kolače. 

Fondan je danas sinonim za eleganciju i preciznost u poslastičarstvu, ali njegovo ime nosi bogatu istorijsku i jezičku osnovu.

Istorija fondana

Istorija fondana seže vekovima unazad, a smatra se da je nastao u Evropi tokom 16. veka

Prvi recepti za fondan korišćeni su za pravljenje luksuznih slatkiša i dekoracija za kraljevske gozbe i bankete, jer su šećer i druge komponente tada bili luksuzni sastojci dostupni samo najbogatijima. 

U 19. veku, fondan je dobio širu primenu u dekoraciji torti, posebno u Francuskoj i Engleskoj, gde su poslastičari usavršili njegovu pripremu i tehnike rada.

Tek tokom 20. veka, industrijalizacija i dostupnost sastojaka omogućili su njegovu širu primenu. 

Moderni fondan, kakav danas poznajemo, razvio se kao praktičan i estetski privlačan materijal za poslastičare širom sveta. 

Njegova popularnost je dodatno porasla pojavom televizijskih emisija i tutorijala o ukrašavanju torti, čineći ga nezaobilaznim alatom u savremenom poslastičarstvu.

Osnovni sastojci fondana

Fondan se pravi od šećera u prahu, želatina, glukoze i vode, što mu daje karakterističnu teksturu i dugotrajnost. 

Postoji i marshmallow fondan, koji se pravi od rastopljenih penastih bombona i popularan je zbog svoje jednostavne pripreme.

Zašto je fondan omiljen?

Njegova popularnost leži u fleksibilnosti i dugotrajnosti. Fondan ne samo da omogućava glatku površinu za tortu već je i odličan za izradu ukrasa poput cvetova, figura i drugih detalja. Takođe, može se obojiti u bilo koju boju, što daje dodatnu slobodu u dizajnu.

Kako raditi sa fondanom: Praktični saveti za početnike

Rad sa fondanom može delovati zastrašujuće, ali uz prave savete i alate, svako može postići profesionalne rezultate. Ključ je u pravilnoj pripremi i strpljenju.

Priprema površine i alata

Pre nego što počnete, obavezno pripremite radnu površinu. Pospite je šećerom u prahu ili skrobom kako biste sprečili lepljenje fondana. 

Takođe, koristite valjak za razvlačenje, sekače i modlice kako biste kreirali precizne oblike.

Kako razvlačiti fondan?

Fondan se razvlači na glatkoj površini, najbolje silikonskoj podlozi. Postepeno ga razvijajte dok ne postignete željenu debljinu (oko 3-5 mm). Pazite da ne bude previše tanak jer može pucati prilikom prekrivanja torte.

Postavljanje fondana na tortu

Da biste postavili fondan, obavezno premažite tortu tankim slojem puter-krema ili marmelade kako bi se fondan dobro zalepio. 

Zatim pažljivo prebacite fondan preko torte i poravnajte ga rukama ili specijalnim alatima za fondan, vodeći računa da uklonite sve mehuriće vazduha.

Dekoracija fondanom: Ideje i tehnike

Jedna od najvećih prednosti fondana je mogućnost izrade detaljnih i jedinstvenih dekoracija. Ovde ćemo vam dati nekoliko ideja i tehnika koje možete primeniti.

Izrada jednostavnih ukrasa

Ako ste početnik, počnite sa jednostavnim oblicima poput cvetova, srca ili zvezdica. 

Koristite modlice ili ručno oblikujte oblike, a zatim ih postavite na tortu uz pomoć jestivog lepka ili malo vode.

Napredne tehnike za profesionalce

Za iskusnije, fondan nudi mogućnost pravljenja figurica, 3D oblika i čak modelovanja likova. 

Ključ je u detaljnom radu i korišćenju kvalitetnih alata poput modelirajućih špatula i boja na bazi gela za dodatne detalje.

Kombinacija fondana i drugih dekoracija

Fondan se odlično kombinuje sa drugim vrstama dekoracija, kao što su royal icing, jestivi biseri, perle ili čak sveže cveće. Ova kombinacija dodaje dubinu i luksuzan izgled vašoj torti.

Najčešće greške pri radu sa fondanom i kako ih izbeći

Čak i iskusni dekorateri ponekad se susretnu sa izazovima pri radu sa fondanom. Evo najčešćih grešaka i saveta kako ih izbeći.

Fondan puca ili se lepi

Ako se fondan lepi, dodajte malo šećera u prahu ili skroba. Ako puca, to je znak da je previše suv – dodajte malo masti ili nekoliko kapi vode kako biste povratili elastičnost.

Neravnomerno postavljanje na tortu

Neravnomerni slojevi fondana često su rezultat neujednačenog razvlačenja. Vodite računa da razvlačite fondan ravnomerno, koristeći valjak sa oznakama za debljinu.

Bojenje fondana

Prilikom bojenja koristite gel boje, jer tečne boje mogu promeniti teksturu fondana. Dodajte boju postepeno i mesite dok ne postignete željeni ton.

Fondan kod kuće: Da li je isplativo praviti ga sami?

Pravljenje fondana kod kuće može biti isplativo, ali zahteva vreme i praksu. 

Ako se odlučite za domaći fondan, preporučujemo marshmallow varijantu, jer je jednostavnija za pripremu i ima odličnu teksturu.

Fondan nije samo dekoracija, već pravo umetničko izražavanje. Bez obzira na to da li ste početnik ili iskusni poslastičar, pravilnim tehnikama i malo prakse možete napraviti torte koje će impresionirati svakoga.

Share.