Šta je slavina? Za šta se koristi i kako je nastala?
Slavina, poznata i kao česma, jedan je od osnovnih elemenata moderne kuhinje i kupatila. Iako se često uzima zdravo za gotovo, slavina je tehnološko dostignuće koje je promenilo način na koji pristupamo vodi u svakodnevnom životu.
U nastavku ovog teksta istražićemo sve aspekte slavine, od njenog porekla i istorije, do različitih tipova i njihovih funkcija, kao i saveta za održavanje i izbor prave slavine za vaše potrebe.
Etimologija reči slavina
Kada je u pitanju etimologija slavine postoje dve glavne teorije. Prva je da je naziv potekao iz latinskog jezika i reči clava, što znači štap/toljaga/poluga i ovde se očigledno ona doživljava kao poluga za otvaranje i zatvaranje vode. Druga teorija predlaže da je u srpski jezik reč slavina došla izmenom italijanske reči lavare, koja znači oprati, te da se time naglašava namena slavine.
Istorija slavine
Istorija slavina prati nas hiljadama godina unazad do drevnih civilizacija gde su osmišljene rudimentarne forme kontrole vode. Najstarije poznate slavine datiraju iz civilizacije doline Inda oko 2000. godine pre nove ere, gde su ljudi koristili glinene cevi i ispražnjene bambuse za regulisanje protoka vode
Nekoliko izvora navodi da upotreba česama za vodu postoji od 1700. godine pre nove ere. Istorija otkriva da su slavine za vodu i sistem cevovoda pronađeni u ruševinama nekadašnje palate Knosos na ostrvu Krit. Vodovodni sistem opremljen česama za vodu koji se nalazi u palati Knosos napravljen je od zlata, srebra i mermera i služi kao kanal za dotok vode u kupatila i fontane palate.
U antičkom Rimu nastali su razvijeni sistemi vodosnabdevanja, a slavine napravljene od bronze ili mermera su korišćene za kontrolu protoka vode u javnim kupatilima i bogatim kućama. Ove rane slavine često su se sastojale od jednostavnih ventila koji su se ručno kontrolisali.
Tokom srednjeg veka, tehnologija vodovoda je stagnirala u Evropi, a slavine su prestale da se široko koriste. Međutim, u islamskom svetu, posebno u gradovima poput Bagdada i Damaska, nastavili su se napreci u sistemima distribucije vode, sa raskošnim fontanama i ukrasnim slavinama koje su krasile palate i džamije.
Renesansa je donela ponovni porast inovacija u oblasti vodovoda u Evropi. U 19. veku, industrijska revolucija je dovela do masovne proizvodnje slavina, prvobitno od livenog gvožđa, a kasnije od mesinga. Tomas Kembel je zaslužan za pronalazak slavine tipa “klip” 1880. godine, koja je revolucionirala mehanizme za kontrolu vode.
Dvadeseti vek je doneo dalje napredovanje u dizajnu i tehnologiji slavina. Početkom 1900-ih, slavine sa kompresijom, koje su koristile gumene podloške za kontrolu protoka vode, postale su popularne. 1945. godine, Al Moen je izmislio slavinu sa jednom ručicom, koja je omogućila korisnicima da podešavaju kako toplu tako i hladnu vodu jednom rukom.
Od tada, slavine su nastavile da se razvijaju, sa inovacijama poput keramičkih diskovnih ventila, beskontaktnog rada i funkcija za uštedu vode koje postaju sve češće. Danas su slavine dostupne u različitim stilovima, završecima i funkcionalnostima, prilagođavajući se raznolikim estetskim preferencijama i praktičnim potrebama.
Tipovi slavina
Postoji nekoliko vrsta slavina, koje nude različite funkcije, stilove i funkcionalnosti kako bi zadovoljile različite preference i potrebe. Evo nekoliko uobičajenih tipova:
- Slavine sa kompresijom – to su tradicionalne slavine sa zasebnim ručicama za toplu i hladnu vodu koje se okreću radi kontrole protoka vode. One funkcionišu na principu kompresije, gde zatezanje ručice pritiska gumenu podlošku protiv sedišta ventila kako bi zaustavilo protok vode.
- Kuglaste slavine – ove slavine imaju jednu ručku koja kontroliše i temperaturu i protok vode. Unutar slavine se nalazi rotirajuća metalna ili plastična kugla sa komorama i gumenim zaptivkama koje regulišu protok i temperaturu vode.
- Slavine sa kertridžom – slično kuglastim slavinama, slavine sa ketridžom imaju jednu ručicu za kontrolu protoka vode i temperature. Umesto kugle, koriste mehanizam kertridža koji sadrži keramičke diskove ili gumene brtve za regulisanje protoka vode. Poznate su po svojoj glatkoj operaciji i trajnosti.
- Slavine sa keramičkim diskom – ove slavine koriste dva keramička diska koji klize jedan preko drugog kako bi kontrolisali protok vode. Pružaju preciznu kontrolu temperature i protoka vode i veoma su otporne na habanje, što ih čini popularnim izborom za moderne kuhinje i kupatila.
- Slavine aktivirane pokretom – takođe poznate kao beskontaktne ili senzorske slavine, ove slavine imaju senzore pokreta koji detektuju pokrete ruku i automatski uključuju i isključuju vodu. One su higijenske, praktične i pomažu u uštedi vode smanjujući nepotrebnu upotrebu.
- Zidne slavine – umesto da budu montirane na sudoperu ili radnu površinu, ove slavine se postavljaju direktno na zid iznad lavaboa. Mogu stvoriti elegantan i minimalistički izgled u kupatilu ili kuhinji i često se biraju zbog svojih prednosti u štednji prostora.
- Slavine sa mostom – ove slavine imaju karakterističan dizajn nalik mostu, gde su ručice za toplu i hladnu vodu povezane sa mlaznicom dekorativnim delom. Nude vintidž ili tradicionalni estetski izgled i često se koriste u kuhinjama u rustičnom stilu.
- Slavine na izvlačenje – ove slavine imaju mobilnu mlaznicu koja se može povući prema dole ili izvući iz ležišta za lakše čišćenje i ispiranje posuđa. Popularne su u kuhinjama zbog svoje fleksibilnosti i praktičnosti.
Ovo su samo neki primeri vrsta slavina koje su dostupne na tržištu danas, pri čemu svaka nudi svoj set funkcija i prednosti kako bi poboljšala funkcionalnost i stil vaše kuhinje ili kupatila.
Instalacija, održavanje i odabir slavine
Pravilna instalacija slavine ključna je za njen dugotrajan i pouzdan rad. Ako se osećate nesigurno, uvek je bolje angažovati profesionalca za instalaciju. Održavanje slavine uključuje redovno čišćenje spoljnih površina, proveru i popravku curenja ili blokada, kao i zamenu delova koji su dotrajali ili oštećeni.
Kada birate slavinu za svoj dom, važno je razmotriti nekoliko faktora kako biste pronašli najbolju opciju za vaše potrebe. To uključuje veličinu i stil kupatila ili kuhinje, funkcionalnost slavine, materijal, kao i budžet. Takođe, obratite pažnju na garanciju proizvoda i reputaciju proizvođača kako biste bili sigurni u kvalitet.
Slavina je nezamenjiv deo modernog doma, omogućavajući nam pristup čistoj vodi u bilo kom trenutku. Kroz vekove, slavine su evoluirale od primitivnih uređaja do sofisticiranih tehnoloških dostignuća. Izbor prave slavine može znatno uticati na funkcionalnost i estetiku vašeg prostora, pa je važno pažljivo razmotriti sve opcije pre donošenja konačne odluke. Bez obzira na to koju slavinu odaberete, redovno održavanje i pravilna instalacija ključni su za njen dugotrajan rad i vaše zadovoljstvo.