Šta je arboretum?
Zbirka stranih i domaćih vrsta drveća i žbunja naziva se arboretum.
Iako se prethodnik godina reč arboretum nije često koristila, danas ova reč se sve češće može čuti na našim prostorima. U slučaju da niste upoznati sa njenim značenjem, isto možete pronaći u narednim redovima.
Etimološki posmatrano pojam arboretum nastao je od latinske reči arbor, što znači drvo i odnosi se na zbirku stranih i domaćih vrsta drveća i žbunja.
Ovaj termin koristi se i da označi školu u kojoj se uči poznavanje drveća, ali i za običan rasadnik u kojem se isključivo nalazi drveće.
Sve vrste koje se nalaze u arboretumu se grupišu u zajednice koje odgovaraju već postojećim zajednicama u svetu. Primera radi, biljke koje rastu na planinskim vrhovima predstavljaće jednu grupu, dok biljke na nešto nižoj nadmorskoj visini biće u drugoj grupi.
Arboretumi su poznati po svojoj naučno-obrazovnoj funkciji, te se u njima mogu naći posebne kolekcije određenih rodova drveta poput hrasta, jele, topole itd.
Naravno arboretumi imaju i dekorativnu ulogu, kao i sanitarno – higijensku.
Bitno je objasniti razliku između pojma arboretum i pojma botanička bašta, jer često prilikom upotrebe dolazi do mešanja ova dva pojma. Naime, botanička bašta je ustanova u kojoj se nalaze kolekcije raznih biljaka koje prikazuju bogatstvo biljnog sveta.
U odnosu na nju, arboretum je nešto uži pojam i odnosi se isključivo na drveće i žbunove.
U Srbiji najpoznatiji je arboretum Šumarskog fakulteta u Beogradu u kojem se nalazi više od 300 vrsta drvenastih i žbunarskih vrsta dveća. Otvoren je javnost, te se može posetiti, a zaštićen je kao Spomenik prirode.