Pergola

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šta je pergola? Koja je njena funkcija? Kako se pravilno održava?

Ako želite da vaša terasa, dvorište ili bašta dobiju novu dimenziju lepote i funkcionalnosti, pergola je idealno rešenje. 

Ova konstrukcija ne samo da pruža hladovinu i zaštitu, već i estetski oplemenjuje prostor. Bilo da želite mesto za odmor, zaštitu od sunca ili dodatak vašem eksterijeru koji odiše sofisticiranošću, pergola je pravi izbor. 

U nastavku ćemo detaljno istražiti njeno poreklo, istorijski razvoj, vrste, materijale i savete za održavanje kako biste doneli najbolju odluku prilikom odabira.

Etimologija reči pergola

Sam termin “pergola” potiče iz latinskog jezika. Reč „pergula“ prvobitno se koristila za opisivanje jednostavne natkrivene strukture koja je štitila od sunca i kiše, dok su je Rimljani često koristili u svojim vilama i vrtovima. Kasnije, u italijanskom jeziku, termin „pergola“ postao je sinonim za lagane drvene ili kamene konstrukcije koje su služile kao oslonci za vinovu lozu i druge biljke puzavice.

Kroz vekove, pergola je dobijala različita značenja i oblike u zavisnosti od kulture i namene. U srednjovekovnoj Evropi koristila se u vrtovima aristokratskih dvoraca, dok je u islamskoj arhitekturi predstavljala hladovinu u raskošnim vrtovima. U savremenom jeziku, pergola označava dekorativnu i funkcionalnu strukturu koja obezbeđuje hlad i estetski doprinos eksterijeru.

Danas se ova reč koristi širom sveta i postala je sinonim za sofisticirano rešenje koje kombinuje prirodnu lepotu i arhitektonsku estetiku. Na mnogim turističkim sajtovima kao što je sajt Travelist.rs, možete videti široku primenu pergole na mnogim turističkim lokacijama širom sveta. 

Bez obzira na materijal od kojeg je napravljena, pergola zadržava svoju osnovnu funkciju – da omogući ugodan boravak na otvorenom prostoru uz zaštitu od vremenskih neprilika.

Istorija pergole

Pergole su prisutne u arhitekturi još od antičkih vremena, posebno u kulturama koje su cenile vrtni dizajn i eksterijerne prostore. Stari Egipćani koristili su slične konstrukcije kako bi zaštitili useve i stvarali hladovinu u vrućim pustinjskim predelima. Međutim, pergole kakve danas poznajemo prvi su osmislili Rimljani, koji su ih koristili u svojim raskošnim vilama, gde su služile kao deo baštenskog enterijera.

Tokom renesanse, italijanski vrtni dizajneri počeli su da razvijaju pergole sa izraženim estetskim karakteristikama. One su bile pravljene od mermera i drveta, a često su bile prekrivene vinovom lozom ili ružama, čime su pružale savršen spoj prirode i arhitekture. U to vreme, pergole su bile simbol prestiža i luksuza, posebno u vrtovima italijanskih palata.

U 19. i 20. veku pergole su postale dostupne i široj populaciji, zahvaljujući modernim materijalima poput metala i betona. Danas su prisutne u mnogim domovima, restoranima i parkovima, a dizajn pergola se neprestano razvija, prilagođavajući se različitim potrebama i estetskim standardima. 

Savremene pergole dolaze u različitim oblicima, veličinama i funkcionalnim rešenjima, uključujući automatske sisteme za otvaranje krova i ugrađenu rasvetu.

Vrste pergola i njihove karakteristike

U zavisnosti od potreba i željenog stila, pergole se mogu podeliti na nekoliko osnovnih tipova. Klasične drvene pergole pružaju prirodan i topao izgled, idealan za dvorišta i bašte. Njihova prednost je u tome što se lako uklapaju u bilo koji eksterijer, ali zahtevaju redovno održavanje kako bi zadržale svoj prvobitni izgled.

Metalne pergole, često izrađene od aluminijuma ili čelika, predstavljaju modernu alternativu drvenim konstrukcijama. One su otpornije na vremenske uslove i zahtevaju minimalno održavanje. Njihov elegantan i minimalistički dizajn savršen je za urbane prostore i moderne arhitektonske koncepte.

Takođe, postoje i bioklimatske pergole, koje imaju podesive lamele na krovu, omogućavajući korisnicima da kontrolišu količinu svetlosti i ventilacije. Ove pergole su naročito popularne u restoranima i hotelima, gde se koriste za stvaranje prijatne atmosfere na otvorenom.

Bez obzira na to koju vrstu pergole odaberete, važno je da uzmete u obzir klimu, dostupne materijale i estetske preference kako biste postigli savršen balans između funkcionalnosti i dizajna.

Kako pravilno održavati pergolu?

Kako bi vaša pergola trajala dugi niz godina, potrebno je redovno održavanje. Drvene pergole zahtevaju zaštitu od vlage, insekata i UV zračenja, pa je preporučljivo naneti zaštitne premaze najmanje jednom godišnje. Takođe, potrebno je proveravati spojeve i eventualno zameniti oštećene delove kako bi konstrukcija ostala stabilna.

Metalne pergole, iako manje zahtevne za održavanje, povremeno treba čistiti i zaštititi od korozije, posebno ako su izložene velikim količinama padavina. Upotreba zaštitnih premaza protiv rđe može značajno produžiti njihov vek trajanja.

Ako posedujete bioklimatsku pergolu, važno je redovno čistiti lamele i proveravati mehanizme za otvaranje i zatvaranje kako bi se izbegli kvarovi. Takođe, ako pergola ima ugrađenu rasvetu ili grejne elemente, neophodno je voditi računa o električnim instalacijama i osigurati njihovu ispravnost.

Pergola kao ekološki održivo rešenje za eksterijer

U eri kada se sve više pažnje posvećuje održivosti i ekološki prihvatljivim rešenjima, pergola može igrati važnu ulogu u smanjenju energetske potrošnje. Pravilno postavljena pergola može značajno doprineti energetskoj efikasnosti doma, posebno ako se nalazi u blizini prozora ili staklenih površina koje su izložene direktnom suncu.

Tokom leta, pergola može smanjiti pregrevanje unutrašnjih prostora, smanjujući potrebu za korišćenjem klima uređaja, dok zimi, ukoliko je dizajnirana sa pokretnim krovnim elementima, može omogućiti prolazak sunčevih zraka, čime doprinosi prirodnom zagrevanju prostora.

Takođe, pergole prekrivene zelenim biljkama doprinose poboljšanju kvaliteta vazduha i stvaranju mikroklime pogodnije za život, jer biljke apsorbuju ugljen-dioksid i smanjuju nivo zagađenja. 

Pergola nije samo arhitektonski detalj, već i praktično rešenje koje može potpuno transformisati vaš eksterijer. 

Bez obzira na to da li želite klasičnu drvenu konstrukciju, modernu metalnu verziju ili bioklimatsku pergolu sa naprednim funkcijama, izbor je širok i prilagodljiv različitim potrebama. 

Uz pravilno održavanje i pažljiv odabir materijala, pergola će vam godinama pružati prijatan prostor za uživanje na otvorenom.

Share.