Šta znači regresija?
Regresija označava povlačenje, a u zavisnosti od toga u kojoj se oblasti koristi ima određenja dopunska značenje.
Pojam regresija latinskog je porekla i označava povlačenje odnosno vraćanje nečega. Od zavisnosti u kojoj se sferi upotrebljava zavisi i njeno značenje.
U geodeziji izraz regresija koristi se da označi spuštanje obalne crte i povećavanje kopna, odnosno regresija predstavlja povlačenje mora koje se može desiti usled izdizanja kopna ili povlaćenja mora.
Za nastanak regresije zaslužni su epirogreni pokreti koji predstavljaju kolebanja između kontinentalnih blokova i okeana koje traje vekovima i bitno ne utiče na promenu strukture Zemljine kore.
Korišćenjem različitih geoloških mera lako je moguće utvrditi regresiju koja se danas sve češće javlja i zbog klimatskih promena (globalno zagrevanje zemlje), ali i zbog nekih drugih tetonskih pokreta (kao što je radijacija i slično).
U genetici regresija podrazumeva pojavu po kojoj potomci imaju tendeciju da se menjaju ali u istom pravcu kao i njihovi roditelji. To se obično dešava sa dosta slabijim intezitetom, što znači da će deca od nižih roditeja imati tendeciju da u proseku budu niži i slično.
U psihologiji regresija je veoma važna i predstavlja povlačenje libida kada se kod ličnosti razvijeni i zreli stupnjevi razvoja vraćaju na ranije (nezrelije) oblike ponašanja.
Regresija se uglavnom javlja kao reakcija na određene traumatične događaje, a može se desiti i kada određena osoba nađe određenu prerpeku za koju nije u stanju da pronađe adekvatno rešenje.
Najjednostavnije rečeno možemo reći da regresija predstavlja naše vraćanje na obrasce ponašanja koje smo ranije koristili (na primer u periodu detinjstva).
Moderna psihologija sve više koristi regresivnu terapiju kako bi ušla u srž dubljih problema koje određena ličnost ima i pomogla joj da pronađe koren (uzrok) istih. Pa tako mnogi tvrde da uz pomoć regresije možemo se vratiti u najranije periode detinjstva ili pak setiti šta smo radili u nekom od prošlih života.