Da li vas izraz poput „Velikog potopa“ iz Biblije ili „kosmičke katastrofe“ asocirao na neko uništenje ili stvaranje savim novog sveta?
Prema Kivijeovoj teorija kataklizme, koja je zasnovana na biblijskom učenju o stvaranju sveta i na paleontološkim istražvanjima, organski svet će praćen poremećajima na zemljinoj površini ponovo biti uništen, pa ponovo biti stvoren u novom obliku. Što je slično teoriji katastrofe.
Zato kataklizma i jeste sinonim za katastrofu velikih razmera i koja ostavlja trajne posledice na celoj planeti ili na nekoj ogromnoj površini.
Etimologija kaže da ovaj izraz potiče od grčke reči kataklysmós koja znači potop, poplava.
U medicini se reč kataklizna koristi kao stručni naziv za ispiranje creva. Dok se u figurativnom smislu ovaj pojam koristi za neki prevrat, slom, propast.
Kataklizma se u nauci počela proučavati početkom 19. veka, a to njeno istraživanje je postalo popularno zahvaljujući francuskom prirodnjaku Žorž Kivijeu, koji je postavio hipotezu o cikličnim kataklizmama koje su u potpunosti menjale izgled, tačnije floru i faunu Zemlje. Ovim se hipotezama pokušalo objasniti postojanje i nastanak fosila, dok su se kasnije koristile i kao alternativa teoriji evolucije.
Inače Kivije je bio poznat po tvrdnjama da je izumiranje činjenica i delovao je kao najuticajniji propagator katastrofizma u geologiji u tom periodu.